Панически атаки
Въпрос: Какво представляват паническите атаки? По какво се различават от фобиите и от хипохондрията?
Отговор: Паническите атаки (панически кризи) започват внезапно и включват:
1) някои от следните вегетативни симптоми – сърцебиене, прескачане на сърцето, световъртеж, изпотяване, изтръпване, задушаване (вкл. чувство, че е „заседнала буца на гърлото”), гадене, треперене и др.
2) страх от смъртта – горните симптоми се приемат като настъпващо в момента животозастрашаващо заболяване или състояние – напр. инфаркт, инсулт и др. Моя пациентка сподели: „Знам, че някой ден ще умра, но не искам да „умирам” всеки ден!”;
3) страх от загуба на контрол; страх от полудяване (който се подсилва от направените прегледи и мненията на лекари в смисъл: „нищо ти няма”).
Паническите атаки се различават от
фобиите по това, че настъпват без връзка със ситуацията, не са провокирани напр. от височина, тясно помещение, животни и т.н.
Паническите кризи се различават от
хипохондричните страхове по това, че има действителни вегетативни симптоми, които се получават най-често в резултат от отделянето на голямо количество норадреналин в нервната система. При хипохондрията има по-скоро
мисли (убеденост) за съществуващо заболяване, което лекарите не могат да открият.
Паническото разстройство включва:
(1) панически кризи;
(2) тревожно очакване на следваща криза;
(3) избягване на ситуации, в които преди това са се случвали панически атаки.
Паническото разстройство
не е начало на по-сериозно телесно или психично заболяване.
Хората с паническо разстройство обикновено са преживяли внезапна смърт на близък или животозастрашаваща ситуация в миналото, като е възможно да са минали няколко години преди появяването на първите симптоми.
Паническото разстройство често се придружава от
агорафобия.
Прочетете:
Запишете час за консултация на тел. 0888 580 030