Относително добре дефинирана група от фобии, обхващащи страх от напускане на дома, влизане в магазини, сред тълпи и публични места или пътуване сам във влак, автобус или самолет. Настоящият, както и предишните епизоди, често се съпътстват с
При децата честата нужда от успокояване и повтарящите се соматични оплаквания могат да бъдат водещи.
При диференциалната диагноза трябва да се помни, че някои страдащи от агорафобия изпитват ниско ниво на тревожност, защото са в състояние системно да избягват фобийните си ситуации. Наличието на други симптоми като депресия, пристъпи на паника, деперсонализация, натрапливи симптоми и социални фобии не променя валидността на диагнозата, при условие, че те не доминират в клиничната картина. Ако лицето е в депресивен епизод, когато се появят фобийните симптоми, диагнозата депресивен епизод е по-подходяща основна диагноза; това по-често се среща при случаи с по-късно начало на заболяването.
Наличието или отсъствието на паническо разстройство (F41.0) в болшинството от случаите, когато е налице агорафобна ситуация, може да се обозначи посредством пети кодов знак:
F40.00 агорафобия без паническо разстройство
F40.01 агорафобия с паническо разстройство
Включва: Паническо разстройство с агорафобия