Епидемията от наднормено тегло и затлъстяване е факт. Причините за нея са предмет на дискусия. Сред основните хипотези са обездвижването, огромният излишък на захар (или на комбинацията от захар и мазнини) и големият процент на ултрапреработени храни и напитки (УПХ). И пристрастяващите свойства на всичко изброено.
През 2010 г. бразилският професор Карлос Монтейро публикува статия, наречена “Нова класификация на храните въз основа на степента и целта на тяхната обработка” [1]. Сега тази система разглежда 4 групи от храни, като последната от тях, УПХ, е в основата на нездравословното напълняване на много хора. Доказателство за това предоставя проучването на д-р Кевин Хол от 2019 г. [2].
Без да навлизаме в повече подробности за дейността на учените, ще опишем кои храни се включват във всяка от групите и какви са препоръките, ако искаме да се храним разумно, без да излагаме тялото си на рисковете от експеримента, който си прави с нас хранителната индустрия.
В Група 1 се включват непреработени или минимално преработени храни. Те се срещат в природата - месо, плодове, зеленчуци, брашно, паста и др. [3]. В Група 2 са съставките, които се използват за готвене, вкл. захар, сол, олио, в група 3 - преработените храни: за тяхното получаване се използват първите две групи, но те се подлагат и на консервиране, печене, ферментация и др. Тук попада и “насъщният” - съвременният хляб, за съжаление, се получава след прилагане на сложни технологии (а не е изключено да попадне и в група 4 и да съдържа непознати за обикновения готвач съставки).
Краткото определение за група 4 (УПХ) е: в продукта да присъстват компоненти, които ние нямаме в кухнята си. Този продукт обикновено е в лъскава опаковка, с анимационен герой (ако атакува детската психика и косвено - чувството за вина на родителя), с претенции за здравословни свойства и агресивна реклама.
Тази храна е предварително смляна и слепена, в резултат на което я поглъщаме по-бързо и оттук - в по-голямо количество. (Последното е доказано със средствата на науката). УПХ не активизира навреме сигналите за ситост към мозъка и така продължаваме твърде дълго да хрупаме от нея. Вкусът, подсилен със захар, сол или мазнини (или всичко заедно), предизвиква по-силно отделяне на допамин, а това е молекулата “искам повече” [4].
В магазините за хранителни стоки в САЩ 73 % от продуктите са УПХ. За България едва ли има точна статистика, но и един поглед е достатъчен, за да видим, че вървим по този път. Но не сме длъжни да се поддаваме, има как да избегнем потенциалните вреди за организма. Времето, което ще отделим за приготвяне на храна, ще ни се върне щедро под формата на повече години в здраве. Можем да консумираме всичко, което приготвяме от месо, риба, яйца, зеленчуци, плодове, боб, леща, грах, нахут, мляко, брашно, ориз, паста, ядки, сирене, дори и захар, сол, олио и масло - в преценени от нас количества. (Може, разбира се, да изключите някои от тези продукти поради убежденията си, стига да не се компенсира с УПХ).
Проф. Робърт Лустиг съветва ултрапреработените храни и напитки да бъдат до 7-10 % от дневния ни прием на калории [5]. Добавям към това - ако се изкушаваме, нека да е от самото ядиво, а не от опаковката му.
Надявам се написаното тук да не ви изглежда като фанатизъм или конспиративна теория. Става дума само за няколко очевидни, но пренебрегвани препоръки за по-високо качество на храната ни.