Карта на сайта Ново Лични истории В медиите Контакти За мен Текстове

Начало > Отслабване и забавяне на стареенето > Био, органик, веган и безглутеново, но с много захар!

Био, органик, веган и безглутеново, но ... с много захар!

Здравословно или вредно? Значението на глюкозните пикове

bio-organic-vegan

Сдобих се с Био-органик-веган барчето на конференция по Longevity. Спечелих го, след като преминах обучение на Lidl по здравословно хранене. На следващата вечер преди да си легна видях, че ми пада кръвната захар, изядох го и заспах. Поради умората не се вгледах в текста с дребен шрифт, пък и не очаквах кой знае какви поражения от нещо толкова мъничко и придобито по такъв начин.

Събуди ме аларма за висока кръвна захар, която не спадна бързо дори и след 2 допълнителни единици инсулин. И какво от това? - ще попитат незапознатите с вредата от глюкозните пикове.

Глюкозата е основното гориво за клетките на нашия организъм, дори единственото за повечето от тях (някои могат да получават енергия и от кетони). Чрез храната (включително с разграждане на по-сложните вещества в нея), тя попада в кръвта ни, оттам влиза в клетките с помощта на инсулина, окислява се в митохондриите и се използва за две основни цели - растеж и движение.

И така, глюкозата е добре дошла. Но само ако е ... в нормално количество. Следващата порция, която не може да бъде оползотворена по описания по-горе начин, се преобразува в гликоген и се складира в черния дроб и мускулите. Така имаме запас и прибягваме до него, ако ни е необходима глюкоза, а не сме се хранили скоро. Дотук, отново, всичко е наред. Пристига, обаче, и третата порция глюкоза - съвсем излишна, наложена ни от многобройните изкушения или от собствената ни пристрастеност. Това последно количество се превръща в мазнини, които натрупваме за случай на по-продължителен глад (който в съвременното общество вече не ни заплашва, но организмът ни още не знае това). Ала наднорменото тегло и неестетичният вид са най-малкият ни проблем и сега ще разберем защо.

Някои от храните, предимно т.нар "бързи въглехидрати", водят до рязко покачване на кръвната захар - глюкозен пик, последван от рязко спадане към нормалните нива. Глюкозата, когато влезе в контакт с важни за организма елементи - протеини и липиди, ги уврежда. Този процес се нарича "гликация" и един от вредните му ефекти е върху функционирането на много ензими, друг - за развитието на болести, напр. дългосрочни усложнения при диабет (вкл. слепота и бъбречна недостатъчност) [1], а трети - бързото състаряване на клетките. При излишък на глюкоза около митохондриите се отделят свободни радикали, които могат да причинят мутации, да активират вредни гени, да доведат до развитието на рак, да пробият дупки в мембраните на клетките. Оксидативният стрес, резултат от натрупване на свободни радикали, както и гликацията, са предпоставки за хронично възпаление и като последствие - за различни болести и ускорено стареене [2].

Обратният склон на глюкозния пик ни носи нови беди - усещаме умора, сънливост и отпадналост, а при силно спадане на кръвната захар - внезапно огладняване.

Известният учен и автор проф. Дейвид Синклер определя пиковете в кръвната захар като “нещо, което много от нас знаят, че трябва да се избягва, ако искаме да си дадем максимален шанс за дълъг живот. [3]”

apple
На същата конференция бяха осигурили само един вид храна - ябълки "Златна превъзходна". (Нямам предвид, че трябва да ни осигурят обяд, говоря за посланието, което изпращат. А и нямаше откъде човек да си купи нещо друго.) Сложих си 2 ед. инсулин (колкото си слагам на обикновения обяд, който не е толкова превъзходен ;) ) и се насладих на един плод на гладно. Кръвната ми захар "скочи" от 5 на 9.4.

Това ни препраща отново към бестселъра "Глюкозната революция", който препоръчва да не ядем плодове на гладно, а само след друга храна [4]. Лично на мен описаното в книгата ми изглежда съвсем достоверно, но дори и да бях скептик, сензорът за проследяване на кръвната ми захар потвърждава недвусмислено - глюкозният пик от една ябълка на празен стомах надхвърля нормите и за здрави, и за диабетици.

Какво е основното ми послание? За захарта - мисля, че стана ясно. И срещам все повече хора, които го знаят. Но за това, че хранителната индустрия не се свени да използва епитети, препращащи към здравословност, за вредни и пристрастяващи храни, като че ли не успяваме да го осъзнаем достатъчно.

Най-трудно ни е да свалим от пиедестала на полезните храни плодовете, и особено ябълката. Като забравяме, че те също са предмет на култивиране и свръхразпространение. Не познаваме вредните ефекти на фруктозата и подценяваме бързото огладняване след консумирането на плодове.

Но най-важното е нашето критично мислене. Какво е "био"? Какво е "органик"? Кои думички могат да превърнат една ултрапреработена храна в нещо, което сме откъснали в градината си? ;)

Поддаваме се на рекламата, уважаеми читатели. Тук описах как го направих аз, но съм сигурна, че и вие имате такива примери.


[1] Уикипедия
[2] Инчауспе Дж. Глюкозната революция. С., Колибри, 2023, с. 83-85
[3] Синклер Д. А., Лаплант М. Д. Защо стареем и защо това не се налага. С., Бард, 2020, с. 223
[4] с. 134 и с. 258

Следете Фейсбук страницата Антиейджинг с Елка Божкова - клиничен психолог

Запишете час за консултация на тел. 0888 580 030 или на e-mail: elka@bozhkova.info


горе